1961-2021: 60 let závodů World Grand Prix s Yamahou

Závody jsou nedílnou součástí DNA společnosti Yamaha už od 1. července 1955, kdy byla továrna založena. V té době Yamaha představila své výrobky na závodní dráze jen několik dní po svém založení a model YA-1 vyhrál závod Mount Fuji Ascent Race hned při svém úplně prvním pokusu 10. července.

Pouhé dva roky po debutové GP Yamahy získal Fumio Ito vůbec první vítězství značky GP na motocyklu RD56 na Velké ceně Belgie a společnost se od toho dne začala závodění plně věnovat. V roce 1964 Yamaha vyhrála své první mistrovství světa a také první titul konstruktéra s Philem Readem ve třídě 250 ccm, první z mnoha vítězství v této dekádě. Byl to začátek neuvěřitelné cesty pro všechny, kdo se podíleli na závodním programu společnosti, a za posledních 60 let se Yamaha etablovala jako jeden z nejúspěšnějších výrobců s více než 500 vítězstvími v závodech Grand Prix, spolu s 38 tituly jezdců, 37 konstruktéry tituly a 7 týmových titulů.

V roce 1964 závodní oddělení debutovalo v Grand Prix o objemu 250 ccm s modelem s bílou kapotáží a červeným pruhem s červeným předním blatníkem. Toto odvážné, jednoduché a dynamické červenobílé barevné schéma se brzy etablovalo jako okamžitě rozpoznatelný vzhled Yamahy v silničních závodech Grand Prix a bylo předchůdcem legendárního "speedbloku", což je pravděpodobně nejslavnější a nejoblíbenější barevné schéma, jaké kdy bylo na závodním motocyklu uvedeno .

Na oslavu dlouhé a proslulé závodní historie Grand Prix vytvořila společnost Yamaha model 60th Anniversary World GP pro modely 2022 R1, R7, R3 a R125.

Stejně jako vítězné slavné stroje Yamaha z mistrovství světa, mají i modely výroční edice GP 60. R1, R7, R3 a R125 čistě bílou karoserii se silným vodorovným červeným pruhem a bílými svislými čarami vytvářejícími červený rychlostní blok. Toto autentické barevné schéma závodního motocyklu obsahuje zcela červený přední blatník a zlatá kola, přesně jako vítězné tovární motocykly Yamaha. Nadčasový vzhled je doplněn emblémem výročí a červeným pruhem vedoucím po horní části palivové nádrže.